Świętokrzyska Sieć LGD
 2018-06-22 

Relacja z Linc2018

W dniach 12-14 czerwca br. w Ruma i Uusikaupunki (południowo-zachodnia Finlandia) sieć lgd Finlandii zorganizowała dziewiątą już edycję konferencji LINC.

Linc – acronim angielskich słów Leader Inspired Network Community, jest konferencją promującą podejście leader poprzez połączenie wymiany doświadczeń, zespołowych gier terenowych oraz promocji dziedzictwa kulinarnego państw członkowskich.
W tegorocznej edycji uczestniczyło 300 przedstawiciele lgd z Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Luksemburgu, Niemiec, Polski, Rumuni, Szwecji, Walii, Węgier i Włoch. Polskę reprezentowali przedstawiciele Świętokrzyskiej Sieci LGD w tym z LGD Białe Ługi – Witold Kowal; LGD Krzemienny Krąg – Wioletta Dąbek; LGD Nad Czarną i Pilicą – Małgorzata Barcicka, Wojciech Basiak, Grzegorz Grzywna; LGD Perły Czarnej Nidy – Przemysław Strójwąs; LGD Regionu Włoszczowskiego – Barbara Kowal, Janusz Pachulski; Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej – Piotr Sadłocha; LGD Ziemi Sandomierskiej – Janusz Stasiak. Po raz pierwszy w konferencji Linc uczestniczyli przedstawiciele lgd z Gruzji, która aspiruje do Unii Europejskiej.


Konferencja tradycyjnie rozpoczęta została paradą uczestników w rynku Rauma, jedno z najstarszych miast Finlandii założone w 1442 r., z bogatą historią i dwoma obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Stare Miasto Rauma i cmentarzysko z epoki brązu Sammallahdenmäki.
Drugiego dnia Finowie zorganizowali siedem wizyt studyjnych, których myślą przewodnią było hasło „Woda i błękitna gospodarka - woda, przyroda, zdrowa żywność i turystyka”. Wizyta, w której uczestniczyła polska grupa zorganizowana została do regionu Naantali, Region ten położony na brzegu morza bogaty jest w historyczne budynki, rzeki, doliny, lasy, jeziora. Środowisko morskie, stara historia i nowoczesna architektura łączą się ze spokojną, ale aktywną przyrodą. Do południa uczestnicy wizyty studyjnej zostali zabrani do Livonsaari - ekologicznej wioski, w której mieszkańcy prowadzą zrównoważony i bardziej naturalny styl życia, oparty na dzieleniu się zasobami dla wspólnego dobra i aktywnego życie społecznego. Jako przykład organizatorzy przedstawili współpracującą miejscową lgd spółdzielnią, która prowadzi ekologiczny ogród warzywny. Ostatnim etapem wizyty studyjnej była nadmorska miejscowość Naantali, której mieszkańcy żyją z turystyki. Jest to jedna z najstarszych miejscowości Finlandii, pierwszy klasztor powstał tu w roku 1438, kościół ten wciąż dominuje nad miejscowością. W Naantali założone zostało jedno z pierwszych spa na półwyspie skandynawskim, a na wyspie widocznej z nadbrzeża portowego powstał park rozrywki oparty na bajkach o Muminkach. Znajduje się tu również rezydencja Prezydenta Finlandii. To wszystko sprawia, że miasteczko mające raptem ok. 12 tys. mieszkańców, jest jednym z głównych celów turystycznych Finlandii.
Wieczorem przygotowany został Cooperation Corner, na którym przedstawiciele lgd mogli prezentować przygotowywane projekty współpracy i szukać do nich partnerskich lgd.

Uczestnicy Linc2018 przed przyjazdem zostali poproszeni przez organizatorów o przygotowanie opisów projektów współpracy, do których szukają zagranicznych partnerów, w następujących obszarach tematycznych:
- turystyka,
- lokalna gospodarka niezwiązana z rolnictwem,
- rolnictwo i przetwórstwo,
- tradycje, dziedzictwo, krajobraz,
- środowisko, zrównoważony rozwój, energia,
- mobilność, sprawy społeczne.
W trakcie tego wieczornego spotkania jego uczestnicy zostali podzieleni na grupy ww. obszarach tematycznych, przy których mogli rozmawiać z koordynatorami prezentowanych projektów współpracy, wymienić się swoimi doświadczeniami i przede wszystkim nawiązać współpracę.
John Grieve z Contact Point przedstawił zadania Europejskiej Sieci Obszarów Wiejskich związane ze wsparciem lgd w tworzeniu międzynarodowych projektów współpracy, w tym w szczególności dostępne na stronie internetowej ENRD.
Reprezentacja świętokrzyskich lgd ponadto zaprosiła uczestników do wzięcia udziału w konferencji „Projekty współpracy, a rozwój obszarów wiejskich”, która zaplanowana jest na wrzesień br.
Ostatniego dnia uczestnicy zostali zabrani tradycyjnymi finlandzkim łodziami na wyspę Katanpää, gdzie studenci studiów o specjalności - rozwój turystyki międzynarodowej, zorganizowali zespołową grę terenową. Wyspa Katanpää jest Parkiem Narodowym i ze względu na swą bogatą historię jednym z ważniejszych miejsc docelowych turystów. Początkowo służyła jako miejsce zsyłki więźniów, a z początkiem XX w. ze względu na swoje strategiczne położenie została przekształcona w fort obronny. Na szlaku poprowadzonym wśród fortyfikacji z początku ubiegłego wieku przygotowany został European Bufet, na którym częstowano tradycyjnymi potrawami z krajów uczestniczących w Linc2018.


Przedstawiciel świętokrzyskich lgd w jednym zespole z Finami, Gruzinami, Estończykami i Walijczykami zdobyli 3 miejsce wykazując się zręcznością, sprytem i znajomością geografii świata. W trakcie zawodów zespół musiał wykazać się znajomością morskich ryb, które są podstawą tutejszej diety, przypisując angielski i łacińskie nazwy do zdjęć ryb. Na szczęście w zespole był Walijczyk, okrzyknięty na koniec fisherman’em, ponieważ nie tylko prawidłowo rozpoznał wszystkie ryby, ale również w ostatniej konkurencji bezbłędnie i szybko wiązał węzły żeglarskie. Na kolejnych punktach kontrolnych zespół napełniał wodą wiadro mając do dyspozycji dziurawe naczynie, łączył zdjęcia z różnych stron świat z flagami państw, a w trakcie kalambur zgadywał hasła oparte na dziedzictwie Finlandii.


Konferencje Linc są niepowtarzalnym miejscem, którego uczestnicy nie tylko poznają doświadczenia związane z wdrażaniem podejścia Leader kraju goszczącego, ale również sposobem na zawiązywanie kontaktów niezbędnych do tworzenia międzynarodowych projektów współpracy. Z tego względu przedstawiciele świętokrzyskich lgd zgłosili gotowość organizacji Linc w najbliższym wolnym terminie.
Zostań partnerem KSOW, wypełnij formularz zgłoszeniowy na www.ksow.pl.



Wróć